Stopniowe poznawanie świata odbywało się małymi kroczkami. Każde odkrycie i poznanie procesu zachodzących na ziemi było znaczące z punktu widzenia dalszych prac naukowych i rozwoju społeczeństwa. Na co dzień powszechnie wykorzystywany jest proces homogenizacji, który umożliwia wytworzenie jednorodnej mieszaniny. Przedstawiamy co to jest homogenizacja i homogenizowany co to znaczy.
Homogenizacja – co to jest?
Homogenizacja jest procesem pozwalającym na stworzenie jednorodnej mieszaniny przy wykorzystaniu składników, które nie posiadają zdolności do mieszania w naturze. Homogenizacja wykorzystywana jest przede wszystkim przetwórstwie mleczarskim, choć także znajduje zastosowanie w innych branżach. Procesowi mogą być poddawane różne materiały o konsystencji zarówno stałej jak i płynnej, czy też ich mieszaniny.
Najczęściej stosowany jest w przemyśle podczas wytwarzania farb, kosmetyków, tworzyw sztucznych, leków. W laboratoriach przed przeprowadzeniem analizy wykorzystuje się homogenizację do uzyskiwania poszczególnych związków. Homogenizacja przebiega w urządzeniach określanych jako homogenizatory.
Przebieg homogenizacji najprościej obrazuje na przykładzie tłuszczu mlekowego. Dochodzi do przepompowywania mleka przez wąską szczelinę przy wykorzystaniu wysokiego ciśnienia i dużej prędkości. Proces ten umożliwia rozerwanie agregatów tłuszczowych i utworzenie nowych agregatów tłuszczowych znajdujących się w stanie dyspersji i pod postacią złogów tłuszczowych.
Homogenizowany – co to znaczy?
Określenie homogenizowane przepisywane jest do produktów, które na skutek przeprowadzenia homogenizacji uzyskały jednorodną i stabilną konsystencję. Zazwyczaj homogenizacja zachodzi w kontekście przetwórstwa mlecznego, dlatego z łatwością można dostrzec na półkach sklepowych mleko homogenizowane, śmietanę homogenizowaną czy serki homogenizowane. Określenie homogenizowane podkreśla fakt, że produkt przeszedł rozbicie kuleczek tłuszczowych. W kontekście konsumenta pozwala to na uzyskanie luźniejszego i łatwiej przyswajalnego produktu. Nierzadko uzyskuje dzięki temu również głębszy smak i aromat. Z drugiej strony produkt wykazuje większą podatność jełczenia tłuszczów.
Jakie są metody homogenizacji?
Współcześnie wykorzystywanych jest kilka rodzajów homogenizatorów. Wśród nich najpopularniejsze są:
- Homogenizatory mechaniczne i nożowe – homogenat powstaje w trakcie rozdrabniania materiału podczas Szybkiej pracy wirujących ostrzy.
- Homogenizatory łopatkowe – homogenat odzyskiwany jest w procesie rozcierania materiału w trakcie rytmicznych ruchów łopatek w kontakcie ze ścianami urządzenia.
- Homogenizatory kulkowe – do rozdrabniania wykorzystują specjalne kulki. Rodzaj zastosowanych kulek uzależniony jest od rodzaju rozdrabnianego produktu.
Wejdź na stronę DanLab.pl i dowiedz się więcej o procesie homogenizacji.