Na czym polega destylacja?

Metoda destylacji jest wykorzystywana do oczyszczania substancji poprzez oddzielenie substancji lotnych od mniej lotnych zanieczyszczeń lub rozdzielenie mieszaniny kilku cieczy o różnych temperaturach wrzenia. Co jeszcze należy wiedzieć o destylacji i na czym polega destylacja z parą wodną?

Destylacja – co to jest?

Proces destylacji polega na podgrzaniu cieczy do stanu wrzenia, a następnie skropleniu jej w celu ponownego przeprowadzenia w postaci cieczy. Substancję, którą chce się oczyścić, należy ogrzewać w kolbie destylacyjnej. Wraz z wzrostem temperatury cieczy, rośnie również ciśnienie par nad nią, aż do momentu, gdy osiągnie ono wartość, równą ciśnieniu nad ogrzewaną cieczą.

destylacja na czym polega

Wtedy temperatura osiąga stałą wartość, która nie zmienia się, nawet jeśli nadal ogrzewa się ją. Całe dostarczone ciepło jest wtedy zużywane na przemianę cieczy w parę. Para przechodzi dalej do chłodnicy, gdzie zostaje schłodzona i skrapla się, spływając do odbieralnika.

Destylacja z parą wodną

Ten sposób polega na destylacji substancji organicznej za pomocą strumienia pary wodnej. Substancja, która ma prężność pary co najmniej 5-10 mmHg (6,5-13 hPa) przy temperaturze 100 stopni Celsjusza i jest praktycznie nierozpuszczalna w wodzie, zostanie destylowana z pomocą pary wodnej. Ponieważ woda i określona substancja nie mieszają się ze sobą, suma prężności par, zgodnie z prawem Daltona wynosi ogólną prężność par.

Sprawdź więcej na stronie DanLab.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *